• SK
  • CZ
  • DE
  • EN
Blog
Ako má fyzická osoba zdaniť príjem z predaja Bitcoinu?
Company Consulting s.r.o.

Kontaktujte nás

Prečo využiť naše služby:

Ako má fyzická osoba zdaniť príjem z predaja Bitcoinu?

19.1.2018

Bitcoin ako najznámejší predstaviteľ kryptomien sa v poslednom čase stal veľmi populárny. Keďže žiadny Slovenský zákon nedefinuje kryptomeny a súčasne nie je exaktne definované ani to ako ich treba zdaňoveť sme sa rozhodli preveriť, ako to so zdaňovaním kryptomien teda je.

Tento článok už nie je aktuálny.

Aktualizovanú verziu pre rok 2021 nájdete na tejto adrese.




Z tohoto dôvodu sme podali žiadosť na Finančnú správu aby nám vysvetlila ako na fyzická osoba postupovať pri zdaňovaní zisku dosiahnutého predajom kryptomien ako sú Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Monero, Neo, Cardano, Ripple, Iota a Bitcoin Cash.

Finančná správa nám oznámila, že hoci "V súčasnosti nie je na území Slovenskej republiky vydaný žiadny právny predpis, ktorý by definoval bitcoin, alebo ktorý by upravoval obchodovanie v kryptomenách."

Podľa zákona o dani z príjmov zdaniteľným príjmom fyzickej osoby je však každý príjem, ktorý nie je oslobodený od dane.

Preto príjem z predaja bitcoinov je u fyzickej osoby príjmom podliehajúcim dani z príjmov, a to ako ostatný príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov.

Ako náklady voči zisku z predaja kryptomeny si viete uplatniť len nákupnú cenu kryptomeny a poplatky súvisiace s jej nákupom a predajom. Voči zisku z predaja kryptomeny nie je možné si uplatniť straty z obchodovanie s cennými papiermy (teda akciami), derivátmi ani opciami.

Bitcoin sa teda uvádza v daňovom priznaní ako príjem podľa § 8 a fyzická osoba z neho zaplatí daň 19% z tej časti príjmov, ktorá nepresiahne sumu 35 022,31 Eur a 25% z tej časti príjmov, ktorá presiahne sumu 35 022,31 eura.

Následne Vám jeho zdravotná poisťovňa spraví ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, kde vychádza z podaného daňového priznania. Na základe zúčtovanie poistného fyzická osoba zaplatí zo zisku z predaja bitcoinu ešte 14% zdravotné poistenie.

Využite nižšie zdanenie u právnickej osoby

Obchodovať s kryptomenami môžete aj ako s.r.o. a ušetríte tak na daniach, keďže budete platiť len daň z príjmu vo výške 15% do výšky príjmov 100 000 Eur, nad túto sumu vo výške 21% a žiadne odvody.

Ak máte záujem o založenie spoločnosti s povolením na obchodovanie kryptomien prečítajte si nás článok na túto tému Založenie spoločnosti za účelom obchodovania na vlastný účet alebo nás neváhajte nás kontaktovať.

Odpoveď Finančnej správy tu uvádzame v plnom znení:

V súčasnosti nie je na území Slovenskej republiky vydaný žiadny právny predpis, ktorý by definoval bitcoin, alebo ktorý by upravoval obchodovanie v kryptomenách. Podľa zákona o cenných papieroch sa do sústavy cenných papierov nezahrňuje žiadna kryptomena, preto príjem z jej predaja nemožno považovať za príjem z prevodu cenného papiera.

Ani zákon o dani z príjmov nerieši konkrétne zdaňovanie príjmov z predaja bitcoinov, ako aj iných kryptomien. Podľa zákona o dani z príjmov zdaniteľným príjmom fyzickej osoby je však každý príjem, ktorý je predmetom dane z príjmov a ktorý nie je oslobodený od dane z príjmov podľa zákona o dani z príjmov alebo medzinárodnej zmluvy. Za príjem sa považuje peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby.

Preto príjem z predaja bitcoinov je u fyzickej osoby príjmom podliehajúcim dani z príjmov, a to ako ostatný príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov, ktorý fyzická osoba je povinná zdaniť cez podané daňové priznanie k dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie, a to ako "iný" príjem. Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie skutočne dosiahnutý príjem z predaja bitcoinov znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Do výdavkov je možné zahrnúť cenu zaplatenú za obstaranie bitcoinov.



Prečo využiť naše služby?

Máme viac ako 4900 referencií

Pozriete si naše referencie a hodnotenia našich zákazníkov

Skúsenosti od roku 2009

Sme rokmi overený partner pre Vaše podnikanie

Výhodné ceny

Ponúkame kvalitné služby za výhodné ceny s množstevnými zľavami
Naše referencie:
Referencie loga
Naši klienti nás hodnotia takto:
Spoločník

Spoločník je fyzická alebo právnická osoba, ktorá sa na spoločnosti pri spoločnosti s.r.o. podieľa vkladom. Vklad spoločníka môže mať peňažnú alebo nepeňažnú formu.
Prokúra

Prokúra je špeciálne plnomocenstvo, ktorým spoločnosť splnomocní prokuristu na všetky právne úkony, ktoré súvisia s prevádzkou podniku, ale aj na také úkony pri ktorých je potrebné špeciálne plnomocenstvo. Prokuristom môže byť len fyzická osoba.
Založenie Realitnej kancelárie

Pre založenie realitnej kancelárie ako spoločnosti s.r.o. alebo inej právnej formy, je potrebné preukazovať živnostenskému úradu príslušné vzdelanie, prípadne prax, nakoľko živnostenské oprávnenie „Sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností (realitná činnosť)“ je viazanou živnosťou.